Malware najpopularniejszym zagrożeniem sieci w ostatnich latach.
Malware (ang. malicious software), to złośliwe oprogramowanie, które ma za zadanie przejęcie, szpiegowanie, uszkodzenie lub dezaktywację komputerów, systemów komputerowych i sieci firmowych w celu kradzieży, modyfikacji lub całkowitego usunięcia danych.

Malware

Skąd się to u nas wzięło?

 

Sposobów działania malware jest tyle, ile jego rodzajów. Malware najczęściej dostaje się do Twojej sieci z Internetu lub przez pocztę elektroniczną, żerując na ludzkich błędach. Niektóre wirusy czy robaki wykorzystują też luki w zabezpieczeniach Twojej sieci.

Wystarczy, by pan Krzysiek z księgowości kliknął w zwodniczy link z fakturą zawierającą zainfekowany kod. Pani Agnieszka z HR-ów otworzyła e-mail ze złośliwy załącznikiem, który wzięła za CV kandydata na nowe stanowisko. Współcześni cyberprzestępcy potrafią tak opracować wiadomości, by nie wzbudzały najmniejszych podejrzeń. Bywa również, że takie e-maile są zaszyfrowane, co utrudnia ich wykrycie przez program antywirusowy.

To anegdotyczne przypadki, które jednak zdarzają się w polskich firmach każdego dnia. Dotyczy to nawet banków, czy innych prestiżowych instytucji, w których przestrzega się najwyższych standardów bezpieczeństwa. Jak zatem przed malware może obronić się Twoja firma?

W 2018 roku skutki cyberprzestępczości dotknęły 68% polskich firm.

Czym jest malware?

Malware (ang. malicious software), to złośliwe oprogramowanie, które ma za zadanie przejęcie, szpiegowanieuszkodzenie lub dezaktywację komputerów, systemów komputerowych i sieci firmowych w celu kradzieżymodyfikacji lub całkowitego usunięcia danych.

Istnieje wiele rodzajów malware, m.in. oprogramowanie szpiegujące, szantażujące, robaki, wirusy, rejestratory klawiszy, czy trojany właśnie. Różnią się one nie tylko metodami ataków, ale i stopniem szkodliwości. Łączy je to, że działają podstępnie, bez Twojej wiedzy i akceptacji, a im dłużej pozostają niezauważone, tym większe straty dla Twojego przedsiębiorstwa.

Jak wykryć złośliwe oprogramowanie?

Malware jest jak choroba. Czasami daje objawy, takie jak wolniejsze działanie komputerów, problemy z siecią, wyskakujące okienka, pliki niewiadomego pochodzenia na twardym dysku. Innym razem potrafi penetrować sieć miesiącami bez najmniejszych oznak działania. W związku z tym nawet regularne skanowanie sieci może nie wystarczyć.

Skuteczna ochrona przed zagrożeniami w sieci wymaga użycia złożonych technologii. Oferują one drobiazgowy wgląd w infrastrukturę i nieustannie ją monitorują w poszukiwaniu nieprawidłowości.

Jak usunąć malware?

Tradycyjne antywirusy potrafią usunąć niektóre prymitywne rodzaje złośliwego oprogramowania. Jednak w obliczu złośliwego oprogramowania nowej generacji stają się nieprzydatne.

Nowoczesne narzędzia do ochrony sieci wykorzystują zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa. Systemy te po wykryciu zagrożenia dostarczają kompleksowych informacji na temat jego umiejscowienia, pochodzenia i działania. Dzięki tej wiedzy możesz zabezpieczyć swoją infrastrukturę i wyeliminować zagrożenie za pomocą kilku kliknięć myszy.

Rodzaje malware

Wirusy

Wirusy komputerowe to programy lub fragmenty złośliwego kodu posiadające zdolność automatycznego powielania się, niczym wirus biologiczny. Najczęściej zagnieżdża się je w jakimś pliku lub przenosi przy pomocy pendrive’ów.

Robaki

Robaki przypominają wirusy, ale rozprzestrzeniane są przez sieć. Nie potrzebują „żywiciela”, aby się replikować i infekować kolejne systemy. Robaki potrafią kasować dane, wysyłać spam z zainfekowanego konta i sparaliżować cały sprzęt w danej sieci.

Trojany

Znane nam już trojany nie rozmnażają się jak wirusy, ale są równie szkodliwe, prowadząc do utraty danych czy umożliwiając nieuprawnionym osobom dostęp do sieci. Trojany kamuflują się, udając przydatne pliki, które często nie wzbudzają żadnych podejrzeń.

Adware

Adware jest stosunkowo niegroźnym, lecz uciążliwym rodzajem malware’u, który wykorzystuje informacje zebrane z Twojej sieci, aby bombardować jej użytkowników natrętnymi reklamami. Mimo wszystko należy z nim walczyć, ponieważ może przekierowywać przeglądarki na niebezpieczne strony oraz zwalniać działanie Twoich systemów.

Ransomware

To oprogramowanie szantażujące coraz częściej używane przez cyberprzestępców do blokowania dostępu do systemów lub danych firm, aby sparaliżować pracę przedsiębiorstwa i zażądać okupu za przywrócenie pierwotnego stanu. Ransomware najczęściej skrywa się pod zainfekowanymi linkami. Dowiedz się więcej o ransomware.

Malware bezplikowy

Ten typ złośliwego oprogramowania coraz bardziej zyskuje na popularności. Do ataków nie wykorzystuje plików, ponieważ działa z poziomu pamięci operacyjnej urządzeń. To czyni go niemożliwym do wykrycia przez tradycyjne rozwiązania bezpieczeństwa. Radzą sobie z nim wyłącznie zaawansowane narzędzia ochrony sieci korzystające z najnowszych osiągnięć uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Dodano przez:

A może newsletter?
A może newsletter?

Zapisz się do Newslettera!

Zero spamu, tylko wartościowe treści!

Wpisując adres e-mail i klikając „Zapisz mnie”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie Newslettera. Zgodę tę możesz cofnąć w dowolnym momencie.