Odchodzimy od silosów. Także w bezpieczeństwie. Dzięki segmentacji możesz łatwiej kontrolować, co dzieje się na Twoim sieciowym podwórku. 1 do 4 – tyle wynosi prawdopodobieństwo poważnego naruszenia bezpieczeństwa Twojej sieci firmowej. Systematycznie przybywa w niej urządzeń, systemów i użytkowników. Im większa sieć, tym łatwiej przeoczyć niebezpieczeństwo. Na szczęście odpowiednia segmentacja pozwala skutecznie zabezpieczyć nawet największą infrastrukturę IT.

Segmentacja sieci

Czym jest segmentacja sieci?

Segmentacja sieci, jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do podziału sieci na mniejsze segmenty (podsieci), w obrębie których ruch sieciowy jest separowany. Takimi segmentami o wiele łatwiej jest zarządzać, a mniejsze całościowe obciążenie sieci ruchem prowadzi do zwiększenia jej wydajności i szybkości. Małe segmenty umożliwiają również łatwiejszy monitoring i bardziej przejrzysty wgląd w sieć, pomagając zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa.

Jak wygląda Twoja sieć?

Segmentacja sieci

Podstawowa struktura sieci jest płaska. Oznacza to, że mieści w sobie wszystkie urządzenia sieciowe, bez podziału na typ urządzenia, ich lokalizację czy rodzaj użytkowników (np. księgowość, IT, sprzedawcy).

W tym modelu zarządzamy absolutnie całą naszą infrastrukturą naraz. Da się to zrobić, pod warunkiem, że mówimy o trzyosobowej firmie, w której są 4 komputery, jeden skaner i jedna drukarka. W innym wypadku takie sieciowe silosy są niewydajne, powolne i niebezpieczne. Dlatego niezbędna jest ich segmentacja.

Chociaż najlepiej od razu projektować sieć, dzieląc ją na odpowiednie segmenty, nie ma przeszkód, by podzielić i przebudować już istniejącą architekturę.

ochrona sieci

Jak segmentacja sieci wpływa na bezpieczeństwo Twojej firmy?

Z punktu widzenia bezpieczeństwa sieci, sprawa jest prosta:

  • Segmentacja pozwala na pełniejszy i szybszy wgląd w sieć firmową. Nie tylko ułatwiając zapewnienie bezpieczeństwa, ale przyspieszając reagowanie na zagrożenia w razie ich wystąpienia.
  • Odpowiedni podział sieci umożliwia zastosowanie rozwiązań bezpieczeństwa dostosowanych do danego segmentu. Jak wiadomo, nic nie zastąpi specjalizacji. Im bardziej precyzyjny dobór narzędzi ochrony do danego obszaru, tym wyższy poziom bezpieczeństwa całej sieci.
  • Separacja sieci ogranicza dostęp z jednego segmentu do drugiego. Umożliwia to łatwiejsze zarządzanie dostępami oraz powstrzymanie potencjalnego zagrożenia przed rozprzestrzenianiem się na całą sieć.

Jakie rozwiązania bezpieczeństwa wybrać?

To sprawa bardzo indywidualna. Do każdej sieci należy dobrać narzędzia, które pozwolą w optymalny sposób wykorzystać jej zasoby, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo.


Kompleksowe rozwiązania bezpieczeństwa zapewniają między innymi:

  • pełen wgląd w aktualny stan każdego segmentu sieci,
  • monitoring podejrzanej aktywności,
  • szczegółową identyfikację każdego urządzenia w podsieci,
  • całkowitą kontrolę nad dostępem do sieci przewodowych, Wi-Fi, czy VPN,
  • segmentację sieci,
  • zaawansowane uwierzytelnianie i zarządzanie politykami bezpieczeństwa.

Dodano przez:

A może newsletter?
A może newsletter?

Zapisz się do Newslettera!

Zero spamu, tylko wartościowe treści!

Wpisując adres e-mail i klikając „Zapisz mnie”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie Newslettera. Zgodę tę możesz cofnąć w dowolnym momencie.