Dane to jedne z Twoich najcenniejszych zasobów. Wyobrażasz sobie, co by było, gdyby pewnego dnia Twój dostęp do nich został całkowicie zablokowany? Zero kontaktów, zero dokumentów księgowych, zero dokumentacji produktowej. Taki scenariusz, choć okrutny, jest możliwy i często oznacza całkowity paraliż działalności. Taki jest efekt działania oprogramowania Ransomware.
Ransomware – Jak to działa?
Ransomware jest wykorzystywany przez hakerów, aby zaszyfrować strategiczne dane Twojej firmy i zmusić Cię do uiszczenia opłaty za odzyskanie dostępu. Złośliwy kod może dostać się do komputerów w Twojej sieci poprzez przeglądarkę, kiedy Ty lub któryś z Twoich pracowników odwiedzi zainfekowaną stronę, albo pocztą elektroniczną.
Ransomware potrafi się również przedrzeć do Twojej sieci niepostrzeżenie, wykorzystując luki w zabezpieczeniach. To wyjątkowo parszywa bestia – gdy dostanie się na urządzenie, usunięcie go jest niemal niemożliwe.
Czym jest ransomware?
Ransomware (oprogramowanie szantażujące) to rodzaj złośliwego oprogramowania, który ze względu na popularność i skalę zagrożenia wymaga szczególnej uwagi. Cyberprzestępcy wykorzystują je, aby zablokować dostęp do danych i zasobów firmy, a następnie zażądać opłaty za jego odblokowanie. Czasami wystarczy tylko kliknąć w link przesłany pocztą, aby uaktywnić ransomware i ściągnąć na siebie prawdziwe kłopoty.
Ataki ransomware są jednymi z najczęstszych rodzajów malware’u wykorzystywanego przeciwko polskim przedsiębiorstwom. Zwłaszcza w ostatnich latach zdarzają się one coraz częściej.
Jak chronić się przed oprogramowaniem szantażującym?
Ponieważ z zagrożeniem bardzo trudno walczyć, kiedy już przedrze się przez Twoją sieć, koniecznie trzeba skupić się na zapobieganiu atakom.
Po pierwsze, backup.
Automatyczne tworzenie kopii zapasowych może zminimalizować straty Twojej firmy w razie ataku ransomware.
Bądź zawsze na czasie.
Regularne aktualizacje systemów w Twojej sieci są niezbędne do zapewnienia najwyższej ochrony przed oprogramowaniem szantażującym.
Chroń swoją sieć.
Żeby wzmocnić zabezpieczenia od strony sieciowej, korzystaj z nowoczesnych rozwiązań, takich jak firewall nowej generacji czy systemy ochrony przed włamaniami (IPS), które chronią Twoją infrastrukturę IT wielopoziomowo.
Uświadamiaj swój zespół.
Człowiek jest najsłabszym ogniwem w walce ze złośliwym oprogramowaniem. W olbrzymiej większości przypadków ransomware infekuje systemy firm poprzez linki w e-mailach nieopatrznie otwartych przez któregoś z pracowników. Dlatego niezwykle istotne jest ciągłe uświadamianie swoich zespołów w kwestiach bezpieczeństwa.
Zadbaj o bezpieczeństwo punktów końcowych.
Czyli wszystkich urządzeń, które mogą łączyć się z Twoją siecią. Nie polegaj tylko na tradycyjnych antywirusach. Wybierz narzędzia przeznaczone specjalnie do ochrony punktów końcowych, wprowadź system zarządzania uprawnieniami, i upewnij się, że wszystkie urządzenia w Twojej firmie mają skonfigurowane uwierzytelnianie dwuskładnikowe.