… Raymond Tomlinson wysyła pierwszy email. Wysyła go sam do siebie, nie wiadomo jaka była treść wiadomości, ale zapewne był to przypadkowy ciąg znaków 

Jest rok 1971

… Raymond Tomlinson wysyła pierwszy email. Wysyła go sam do siebie, nie wiadomo jaka była treść wiadomości, ale zapewne był to przypadkowy ciąg znaków  w stylu „QWERTYUIOP”, a świat jeszcze nie wie, że tym samym rozpoczyna się nowa epoka, początek IV rewolucji przemysłowej.

Chociaż sposób korzystania z poczty e-mail rozwinął się w ciągu ostatnich 25 lat, bazowa technologia istnieje w niezmienionej niemal postaci już od dłuższego czasu. Poczta elektroniczna skończyła w 2021 roku 50 lat i co ciekawe – nie tylko nadal działa bez zarzutu, ale jest wręcz najpopularniejszym narzędziem komunikacji biznesowej. 
I nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić w najbliższym czasie.

wysylanie emaili

Współcześnie, każdego dnia wysyłanych jest około 300 mld wiadomości email. Znaczna większość z nich to spam (zależnie od źródeł od 60-90% wiadomości to spam). Szybki rozwój smartfonów sprawia, że z dnia na dzień ilość wysyłanych wiadomości rośnie coraz szybciej.

Jeszcze kilkanaście lat temu, otrzymanie emaila było wielkim wydarzeniem. Dzisiaj to nudna codzienność.

Ponieważ e-mail jest tak bardzo uniwersalny i powszechnie używany, często jest wykorzystywany do nielegalnych celów. W zasadzie, e-mail jest główną bramą do przeprowadzanych cyberataków.

Istnieje wiele cyberzagrożeń wykorzystujących pocztę elektroniczną. Należą do nich m.in. spamphishingoprogramowanie ransomware, czy socjotechnika. Oprócz wykorzystania poczty elektronicznej do przesyłania zainfekowanych załączników, czy niebezpiecznych odnośników, hakerzy mogą dążyć do przejęcia kontroli nad pocztą Twoich pracowników. Mają wówczas możliwość spamowania skrzynek innych odbiorców, usuwania  i nadawania dostępu do usług, czy uzyskania dostępu do cennych informacji, podszywając się pod właściciela przejętego konta. Bezpieczeństwo e-mail odnosi się do szeregu rozwiązań, które zapobiegają powyższym atakom oraz zwiększają bezpieczeństwo poczty e-mail w Twoim przedsiębiorstwie.

Od kodów-zdrapek po czytniki linii papilarnych, istnieje wiele rozwiązań
uwierzytelniania dwupoziomowego, które możesz wdrożyć w swojej firmie, aby
uszczelnić dostęp do kluczowych danych  i systemów. Zapoznaj się z dwoma najpopularniejszymi.

Zaawansowana ochrona przed phishingiem

Aby skutecznie się bronić, sam filtr antyspamowy nie wystarczy.

Kompleksowe, zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa poczty elektronicznej oferują zintegrowaną ochronę na wielu poziomach, korzystając z najnowszych osiągnięć technologicznych, takich jak uczenie maszynowe czy telemetria.
Narzędzia te nieustannie monitorują pocztę elektroniczną w całej firmie, na bieżąco aktualizując informacje o potencjalnych zagrożeniach, aby zapewnić Ci najwyższy poziom ochrony.
Dzięki połączeniu funkcji takich jak anti-malware, filtr antyspamowy, analiza URL  w czasie rzeczywistym, czy filtrowanie na podstawie reputacji nadawcy, rozwiązania te chronią Cię przed zagrożeniami takimi jak:

  • zmasowany atak spamu, który może sparaliżować działalność Twojej firmy na wiele godzin
  • ataki targetowane, wymierzone w konkretnego odbiorcę, np. główną księgową, czy osobę decyzyjną
  • złośliwe oprogramowanie ukryte w załącznikach czy odnośnikach w treści maila.

Bezpieczeństwo domeny firmowej

Wiele przedsiębiorstw inwestuje spore środki w ochronę sieci czy baz danych, nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo domeny firmowej. Tymczasem jej przejęcie przez hakerów (na przykład z wykorzystaniem metody man-in-the-middle) może prowadzić do poważnych strat finansowych i naruszenia dobrej reputacji przedsiębiorstwa.

Uzyskanie dostępu do Twojej strony internetowej przez nieupoważnione osoby pozwala im na dowolne zarządzanie jej treścią, przejęcie danych, a nawet zainfekowanie urządzeń Twoich klientów i pracowników złośliwym oprogramowaniem.

Nowoczesne rozwiązania ochrony domen wykorzystują między innymi mechanizm DMARC, który potwierdza tożsamość nadawców wiadomości e-mail w Twojej domenie, minimalizując ryzyko podszycia się hakera pod Twoją firmę. Funkcja ta ułatwia również Twoim pracownikom weryfikację otrzymanych e-maili pod kątem zaufanego nadawcy.

83% organizacji przyznało, że doświadczyło ataków phishingowych w zeszłym roku

Dodano przez:

Dodaj komentarz

A może newsletter?
A może newsletter?

Zapisz się do Newslettera!

Zero spamu, tylko wartościowe treści!

Wpisując adres e-mail i klikając „Zapisz mnie”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie Newslettera. Zgodę tę możesz cofnąć w dowolnym momencie.