Czy cyberwar to coś nowego? Od kilkunastu lat cyberprzestrzeń używana jest przez autorytarne reżimy do prowadzenia wrogich działań służących realizacji ich geopolitycznych celów. Chociaż fizyczny atak Rosji na Ukrainę mógł być dla większości zaskoczeniem, wirtualny atak nie był: Rosja od lat używa swojej cyber broni przeciwko Ukrainie. W tygodniach i dniach poprzedzających rosyjską inwazję ukraińskie …

Cyberwar w kontekście nie tylko Ukraińsko-Rosyjskim

Czy cyberwar to coś nowego?

Od kilkunastu lat cyberprzestrzeń używana jest przez autorytarne reżimy do prowadzenia wrogich działań służących realizacji ich geopolitycznych celów.

Chociaż fizyczny atak Rosji na Ukrainę mógł być dla większości zaskoczeniem, wirtualny atak nie był: Rosja od lat używa swojej cyber broni przeciwko Ukrainie. W tygodniach i dniach poprzedzających rosyjską inwazję ukraińskie strony internetowe zostały zniszczone i wyłączone, a złośliwe oprogramowanie usuwające dane zostało uwolnione w systemach rządowych stawiając w pogotowiu służby bezpieczeństwa, nie tylko ukraińskie, ale także te z krajów sojuszniczych. W ich wyniku, po raz pierwszy w historii, polski rząd wprowadził wciąż obowiązujący trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP, o którym pisaliśmy w ostatnim newsletterze, a który wiąże się z wysokim zagrożeniem o charakterze terrorystycznym dla infrastruktury teleinformatycznej organów administracji.

Niezależne grupy hakerskie w środku konfliktu.

Sytuacja w cyberprzestrzeni zaczyna się wyraźnie zaogniać. Na cyberfront wkraczają kolejne grupy hakerskie stojące często po dwóch stronach konfliktu, w tym odpowiedzialna na przykład za ataki ransomware rosyjska grupa Conti, czy największa na świecie grupa hackerska Anonymous. Ci ostatni, po wypowiedzeniu cyfrowej wojny reżimowi Putina, atakuje rosyjskie strony internetowe i bazy danych instytucji państwowych. Haktywiści z Anonymous, jak sami mówią, nie robią tego dla korzyści finansowych. Jeżeli gdziekolwiek zobaczycie więc zbiórkę finansową sygnowaną przez Anonymous – z miejsca należy uznać ją za fałszywą oraz za próbę wyłudzenia.

Listę oficjalnych, sprawdzonych zbiórek, z których pomoc faktycznie trafia do Ukraińców oraz organizacji ich wspierających znajdziecie w tym miejscu.

Pierwsza wojna cyfrowa.

Tocząca się wojna, przejdzie do historii jako ta, która zmieniła geopolityczny porządek współczesnego świata, będzie także pierwszą wojną z tak istotnym wymiarem cyfrowym. W oczekiwaniu na pozytywny i szybki koniec tego konfliktu jako Eksperci od cybersecurity uczulamy Was na szczególną uwagę dotyczącą działań w sieci.

Jedną z broni w tej wojnie jest dezinformacja. Niezależne instytucje takie jak NASK czy Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych zidentyfikowały zorganizowane grupy prowadzące akcje dezinformacyjne w social mediach.

Sprawdź, nim powielisz być może fałszywe informacje.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących zagadnień cyber security pozostajemy do Waszej dyspozycji.
Slava Ukraini!

Dodano przez:

A może newsletter?
A może newsletter?

Zapisz się do Newslettera!

Zero spamu, tylko wartościowe treści!

Wpisując adres e-mail i klikając „Zapisz mnie”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie Newslettera. Zgodę tę możesz cofnąć w dowolnym momencie.