Współczesne przedsiębiorstwa każdego dnia generują, przetwarzają i zbierają olbrzymie ilości informacji. Technologie takie jak chmura obliczeniowa, uczenie maszynowe oraz analiza danych odkrywają przed nimi nieskończone możliwości biznesowe. Równocześnie jednak mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców do kradzieży cennych informacji firmowych.

Wycieki danych

Pendrive, zrzut ekranu, wydruk, wiadomość w mediach społecznościowych, a nawet nieopatrznie otwarty link – tyle wystarczy, by kluczowe dane Twojej organizacji trafiły w niepowołane ręce.

Jak dochodzi do wycieku danych?

W przeciwieństwie do większości zagrożeń czyhających na Twoją firmę, wyciek danych nie zawsze jest skutkiem planowanego ataku z zewnątrz. Jego przyczyny mogą być bardzo różne:

  • Większość wycieków to skutek przypadku lub zaniedbania. Klasyczny przykład to przechwycenie danych z pozostawionego bez opieki laptopa lub telefonu, na którym przechowywane są wrażliwe informacje. Niestety konsekwencje nieumyślnego wycieku mogą być równie groźne jak skutki phishingu, złośliwego oprogramowania czy ataków DoS/DDoS
  • Zdarza się, że pracownicy wyprowadzają dane z firmy celowo. Bywa to formą „zemsty” niezadowolonego lub skłóconego z pracodawcą członka zespołu. Powodem może być także chęć sprzedaży danych cyberprzestępcom lub podjęcie pracy w konkurencyjnej firmie. W tym ostatnim przypadku celem kradzieży najczęściej padają patenty oraz dokumentacja techniczna, na przykład opisująca kluczowe procesy produkcyjne.
  • Często wyciek danych jest konsekwencją przemyślanych ataków. W takim wypadku hakerzy zazwyczaj biorą na celownik konkretne informacje i forsują zabezpieczenia (o ile takie w ogóle istnieją), aby przechwycić interesujące ich dane. Następnie – w zależności od motywu działań – próbują szantażować ofiarę ataku, sprzedają wykradzione dane lub po prostu je upubliczniają, narażając na szwank dobre imię firmy. Kryminaliści wykorzystują różne metody, by znaleźć się w posiadaniu Twoich danych firmowych – należą do nich m.in. SPAM, SQL injection oraz oprogramowanie szpiegujące czy wirusy komputerowe.

Choć najczęściej słyszy się o wyciekach, których ofiarami padają międzynarodowe koncerny, małe firmy także są na nie narażone. Według raportu Verizon w 2020 roku wycieki danych dotknęły co trzecią firmę z sektora MŚP.

Jakie są konsekwencje wycieku danych?

Najbardziej oczywistym skutkiem utraty danych są straty finansowe. Odszkodowania oraz kary ustawowe za niezapewnienie bezpieczeństwa klientom czy pracownikom potrafią sięgać milionowych kwot. Lecz to nie jedyny wydatek, z którym musisz się liczyć w wypadku wycieku. Do odszkodowań należy dodać koszty dochodzenia, wynagrodzenie prawników, spadek kursu firmy i obniżoną wydajność przedsiębiorstwa. Wszystko to sprawia, że wyciek danych może Cię naprawdę słono kosztować.

Szczególnie dotkliwa może być utrata własności intelektualnej. Patenty i unikalne rozwiązania, którym Twoja firma zawdzięcza wysoką pozycję w swojej branży, mogą z dnia na dzień stracić wartość, gdy tylko zostaną ujawnione.

W dłuższej perspektywie zdecydowanie najboleśniej odczuwalne są straty wizerunkowe. Zaufanie klientów jest ważne w każdej branży, a w niektórych – jak finanse czy usługi zdrowotne – jest ono wręcz bezcenne. Wystarczy jeden wyciek, by pieczołowicie budowany wizerunek rzetelnego partnera legł w gruzach. Zła fama potrafi utrzymywać się latami, skutecznie odstraszając nowych klientów. Trudno się im dziwić – w końcu kto powierzyłby swoje dane firmie, która nie potrafi ich zabezpieczyć?

W 2021 roku doszło do prawdopodobnie największego wycieku danych w historii. Według portalu cybernews.com na forach hakerskich krąży plik tekstowy zawierający 8,4 mld haseł użytkowników internetu. W pliku mogą się także znajdować hasła dostępowe Twoich pracowników.

Jak możesz się bronić przed wyciekiem danych?

Do wycieku danych nie trzeba wiele. Wystarczy chwila nieuwagi, jedno nieopatrzne kliknięcie w odnośnik albo niesubordynacja pracownika. Czy w takim razie ochrona przed wyciekami informacji jest w ogóle możliwa?

Podobnie jak w przypadku wielu innych zagrożeń w sieci, także i tutaj najskuteczniejszą metodą walki jest zapobieganie atakom:

  • Uświadamiaj pracowników. Organizuj regularne warsztaty i szkolenia, by uświadamiać pracowników, jakie skutki niosą ze sobą wycieki danych oraz jakie metody stosują cyberprzestępcy. Edukuj personel na temat środków ostrożności, które należy zachować, pracując z różnymi nośnikami informacji, takimi jak firmowy laptop czy dyski zewnętrzne. Dzięki temu znacząco obniżysz ryzyko przypadkowej utraty danych.
  • Testuj systemy bezpieczeństwa. Nie musisz czekać na atak, by dowiedzieć się, jakie są słabe strony Twoich zabezpieczeń. Rutynowe testy i symulowane ataki hakerskie pozwolą Ci załatać luki bezpieczeństwa zanim wykorzysta je ktoś z zewnątrz.
  • Stwórz plan awaryjny. Jeśli już dojdzie do wycieku, sprawna reakcja umożliwi Ci zminimalizowanie jego skutków. Wyznacz zespół, którego zadaniem w takim wypadku będzie jak najszybsze wdrożenie wcześniej opracowanych środków zaradczych.
  • Postaw na sprawdzone rozwiązania DLP. Narzędzia DLP (Data Loss Prevention, zapobieganie utracie danych) wykorzystują szereg mechanizmów stworzonych, by przeciwdziałać wyciekom danych z dowolnego nośnika. Dzięki tym rozwiązaniom możesz między innymi monitorować dostęp i przepływ informacji, przerwać nieautoryzowaną transmisję danych oraz tworzyć raporty bezpieczeństwa. Wszystko po to, by zapewnić Twojej firmie kompleksową ochronę przed wyciekami danych.

Ogranicz ryzyko wycieku do minimum. Poznaj pełnię możliwości naszych rozwiązań DLP.

Dodano przez:

A może newsletter?
A może newsletter?

Zapisz się do Newslettera!

Zero spamu, tylko wartościowe treści!

Wpisując adres e-mail i klikając „Zapisz mnie”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie Newslettera. Zgodę tę możesz cofnąć w dowolnym momencie.