Czy jesteś gotowy na zmasowany atak?
Ataki Denial of Service i Distributed Denial of Service (w skrócie DoS i DDoS) są z nami od dawna. Rozwijają się wraz z postępem technologicznym. Na początku prymitywne, z czasem stały się coraz bardziej wyrafinowane. Dzisiaj ich ofiarami padają nawet aplikacje mobilne.

DoS/DDoS

Czym jest atak DoS?

Atak DoS/DDoS to atak przeprowadzany w celu uniemożliwienia działania sieci czy aplikacji poprzez ich przeciążenie lub zapełnienie danymi. Niegdyś wykorzystywał on głównie luki w oprogramowaniu i pochodził z jednego źródła. Obecnie większość ataków tego typu to ataki rozproszone, przeprowadzane równocześnie z setek urządzeń, czasami bez wiedzy i udziału ich właścicieli.

DoS/DDoS

W jakim celu przeprowadza się ataki DoS/DDoS?

W przeciwieństwie do phishingu czy ataków man-in-the-middle, które służą głównie przechwyceniu lub wykradzeniu danych, ataki DoS/DDoS mają na celu głównie sparaliżowanie zasobów danej osoby lub przedsiębiorstwa. Praca na urządzeniach, które padły ofiarą ataku, staje się utrudniona lub wręcz niemożliwa.

Jak łatwo można sobie wyobrazić, taka sytuacja prowadzi do natychmiastowych strat finansowych i wizerunkowych przedsiębiorstwa. Poniesione szkody zależą od długości trwania ataków. Najkrótsze trwają kilkanaście minut – najdłuższe mogą ciągnąć się całymi dniami. Dodatkowo cyberprzestępcy stojący za atakiem DoS/DDoS mogą domagać się wynagrodzenia za odblokowanie dostępu do urządzeń lub sieci, które znalazły się pod ich ostrzałem.

Jeden z najpoważniejszych ataków DDoS miał miejsce w 2016 roku, kiedy ofiarą padł amerykański dostawca usług internetowych.

W wyniku incydentu Internauci na całym świecie przez wiele godzin mieli problemy z dostępem m.in. do stron Amazon, Airbnb, CNN, HBO, Netflix, Starbucks, Twitter, i wielu, wielu innych.

Jak chronić się przed atakami DoS/DDoS?

Liczba ataków DoS/DDoS na przedsiębiorstwa nieustannie rośnie, a hakerzy posługują się coraz bardziej zaawansowanymi metodami. Dlatego prawidłowa ochrona przed tego typu cyberprzestępstwami wymaga kompleksowego i wielopoziomowego podejścia.

Rozwiązania przeznaczone do walki z DoS/DDoS blokują nielegalny ruch za pomocą filtrów zabezpieczających i zaawansowanych algorytmów (jak np. Cisco Next Generation Firewall). , które neutralizują próby ataku w sposób niezauważalny dla użytkownika sieci.

Dodano przez:

A może newsletter?
A może newsletter?

Zapisz się do Newslettera!

Zero spamu, tylko wartościowe treści!

Wpisując adres e-mail i klikając „Zapisz mnie”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie Newslettera. Zgodę tę możesz cofnąć w dowolnym momencie.