Wyciek danych często kojarzy się ze zmasowanymi atakami międzynarodowych grup przestępczych na wielkie korporacje. Jednak wyciekiem jest również wyniesienie i udostępnienie danych firmowych osobom trzecim przez pracowników czy konkurencję, a to w mniejszych przedsiębiorstwach zdarza się nagminnie.

Rozwiązania DLP (Data Loss Prevention)

Rozwiązania DLP (Data Loss Prevention) – zaawansowane techniki hakerskie? Niekoniecznie. Wystarczy, że jeden z pracowników skopiuje kilka folderów na pendrive’a.

Czym są rozwiązania DLP (Data Loss Prevention)?

Termin DLP (Data Loss Prevention, zapobieganie utracie danych) odnosi się do oprogramowania zabezpieczającego systemy przed wyciekiem i utratą danych. Służy ono zarówno do ochrony przed celowym działaniem na szkodę Twojej firmy, na przykład szpiegostwem gospodarczym czy atakiem hakerskim, jak i przypadkowymi wyciekami będącymi na przykład wynikiem nieostrożności Twoich pracowników. Systemy DLP mogą być wykorzystane do każdego typu danych na wszystkich nośnikach.

Oprogramowanie DLP działa wielotorowo, wykorzystując różne mechanizmy bezpieczeństwa. Należą do nich:

  • Przeprowadzanie szczegółowej kontroli wszystkich transmisji danych wewnątrz sieci.
  •  Monitorowanie praw dostępu użytkowników do danych i kontrola zakresu ich uprawnień.
  • Indeksowanie danych w celu identyfikacji wrażliwych danych.
  • Zatrzymanie transmisji danych w oczekiwaniu na autoryzację przed wysłaniem.
  • Przerywanie transmisji danych w wypadku zaistnienia wycieku.
  • Blokowanie użytkowników, którzy dopuścili się naruszenia bezpieczeństwa.
  • Informowanie pracowników o podjętych przez nich działaniach niezgodnych z polityką bezpieczeństwa przedsiębiorstwa.
  • Powiadamianie administratorów o incydentach naruszenia bezpieczeństwa.
  • Zaawansowane raportowanie dotyczące bezpieczeństwa i potencjalnych naruszeń.

WEDŁUG RAPORTU IBM W 2018 ROKU PRZECIĘTNE KOSZTY WYCIEKU DANYCH PO STRONIE PRZEDSIĘBIORSTW WYNIOSŁY 3,92 MILIONY DOLARÓW.

W jaki sposób może dojść do wycieku danych firmowych?

Haker

Firmy powinny zabezpieczać swoje dane nie tylko przed hakerami. Zwłaszcza w mniejszych przedsiębiorstwach do ataku bardzo często dochodzi z wewnątrz. Kanałów wycieku danych nie brakuje. Pliki z kluczowymi informacjami Twojej firmy można przesłać e-mailem, skopiować na pendrive czy kartę SSD, przerzucić na urządzenie mobilne, a nawet przekazać za pomocą komunikatora takiego jak Skype czy Facebook Messenger.

Dlaczego należy chronić dane firmowe?

Danymi firmowymi podlegającymi ochronie są wszystkie informacje poufne. Ich utrata mogłaby wiązać się dla Twojego przedsiębiorstwa ze stratą finansową, wizerunkową, czy utratą klientów.
Do dokumentów objętych ochroną zaliczają się m.in. raporty, analizy, plany rozwojowe, zestawienia finansowe i arkusze księgowe. Mogą to być również szczegóły projektu takie jak kod, dokumentacja, czy informacje od klienta, dane kadrowo-płacowe, czy dane osobowe wszelkich podmiotów, z którymi związana jest Twoja firma.

DLP

Kto powinien skorzystać z rozwiązań DLP?

DLP (Data Loss Prevention)

Z rozwiązań DLP powinna skorzystać każda firma, z dowolnej branży, która chce skutecznie chronić wrażliwe dane przed wyciekiem i niepowołanym dostępem.

Rozwiązania DLP zapewniają ochronę zarówno na poziomie stacji roboczych, jak i sieci. Uniemożliwiają wyprowadzenie poufnych danych ze wszystkich urządzeń, niezależnie od ich lokalizacji. Systemy DLP pozwalają równocześnie na kontrolę kanałów internetowych takich jak sieć www czy e-mail. Co więcej, niektóre z nich blokują także możliwość robienia zrzutów ekranu czy wydruku poufnych plików.

Kwestią otwartą pozostaje jedynie wybór najlepszego katalogu zabezpieczeń, który zapewni Twojemu przedsiębiorstwu skuteczną ochronę przed wyciekiem danych na każdym możliwym polu.

Dodano przez:

A może newsletter?
A może newsletter?

Zapisz się do Newslettera!

Zero spamu, tylko wartościowe treści!

Wpisując adres e-mail i klikając „Zapisz mnie”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie Newslettera. Zgodę tę możesz cofnąć w dowolnym momencie.