Pandemia jasno pokazała, że od cyfryzacji i migracji do chmury nie ma odwrotu. Ale by w pełni korzystać ze zwiększonej mobilności i efektywności pracowników czy niższych kosztów infrastruktury, musisz wiedzieć, jak odpowiednio zabezpieczyć dostęp do usług w chmurze i eliminować zagrożenia związane z cyfrową transformacją.
Pomoże Ci w tym SASE.

SASE – Zabezpieczenie styku z Internetem

Czym jest SASE (Secure Access Service Edge)?

Nie tylko przedsiębiorcy zostali zmuszeni przez pandemię do przyspieszenia transformacji cyfrowej w swoich firmach. Także firmy technologiczne musiały się dostosować, tworząc innowacyjne rozwiązania. Sprostają one nowym wyzwaniom bezpieczeństwa, jakie zrodziły się w wyniku olbrzymiego wzrostu popularności pracy zdalnej oraz masowej adopcji chmury.

Jedną z takich innowacji jest SASE (ang. Secure Access Service Edge), koncepcja architektury sieciowej łącząca w sobie elastyczną, rozległą i wysokoprzepustową sieć SD-WAN oraz szereg zaawansowanych funkcji zabezpieczeń dostępnych w chmurze dla łatwego, jednolitego dostępu.

SASE w kilku słowach

SASE to nie nowa technologia, a raczej koncepcja czy filozofia. Wykorzystuje ona najskuteczniejsze dostępne narzędzia i funkcje. Zapewnić bezpieczne i spójne działanie współczesnych sieci firmowych skupiających setki urządzeń i aplikacji rozproszonych po całym świecie. Korzystają z nich różne grupy użytkowników.

Koncepcja SASE łączy ze sobą dwa światy.

Sieć SD-WAN, zapewniającą wysokiej jakości łączność w nowoczesnych środowiskach wielochmurowych, oraz najnowocześniejsze technologie bezpieczeństwa, w tym:

Bezpieczna brama internetowa

Czyli Secure Web Gateway – to oparta na chmurze zapora, która zapewnia bezpieczny dostęp do Internetu wszystkim użytkownikom, niezależnie od urządzenia, z jakiego korzystają, czy sieci, w której się znajdują.
-> Dowiedz się więcej

Broker zabezpieczeń dostępu do chmury

Inaczej Cloud Access Security Broker (CASB) – pośredniczy pomiędzy dostawcami usług chmurowych, a ich użytkownikami. Daje Ci pełny wgląd w aplikacje w chmurze, do których mają dostęp Twoi pracownicy i pozwala na bezpieczne korzystanie z usług chmurowych.
-> Zobacz, co potrafi CASB

Ochrona DNS

Ochrona systemu DNS pozwala na automatyczne blokowanie dostępu do podejrzanych domen, urządzeń i plików przed nawiązaniem połączenia lub pobraniem zainfekowanego dokumentu czy programu.
-> Zapobiegaj zagrożeniom z Internetu

Zero Trust Network Access

Ten model bezpieczeństwa zakłada, że zero zaufania to najskuteczniejsza broń. Dlatego użytkownicy Twojej sieci firmowej powinni mieć dostęp wyłącznie do aplikacji i plików, które są im niezbędne. Komponenty architektury zero trust, takie jak Cisco AMP, Cisco Stealthwatch czy Next-Generation Firewall pozwalają Ci się upewnić, że tak jest.
-> Odkryj pełnię możliwości modelu zero trust

5 powodów, by zainteresować się SASE już teraz

Choć SASE to stosunkowo nowe podejście do bezpieczeństwa, warto rozważyć jego wdrożenie już teraz, szczególnie jeśli Twoja firma działa w modelu pracy zdalnej lub hybrydowej. Starsze rozwiązania mogą wówczas okazać się niewystarczające, aby sprostać wymaganiom chmury i urządzeń przenośnych. 

A co zyskujesz dzięki architekturze SASE? 

1.     Szybkie wdrożenie zabezpieczeń w chmurze przez SD-WAN. Architektura SASE opiera się na jednej, centralnie zarządzanej aplikacji w chmurze. Dzięki temu możesz ją szybko wdrożyć, by natychmiast objąć swoją sieć pełną ochroną.

2.     Uproszczone zarządzanie bezpieczeństwem sieci. W przeciwieństwie do starszych rozwiązań SASE nie wymaga instalacji i konfiguracji wielu rozproszonych systemów i urządzeń. Dodatkowo dzięki integracji rozwiązań takich jak ochrona DNS, firewall, czy anti-malware, możesz wygodnie zarządzać wszystkimi aspektami bezpieczeństwa swoich środowisk w jednym miejscu.

3.     Niższe koszty utrzymania i zabezpieczenia sieci. SASE to jedno oparte na chmurze rozwiązanie zamiast skomplikowanej infrastruktury, na którą składają się rozmaite urządzenia i systemy od różnych dostawców. Konsolidacja usług bezpieczeństwa i redukcja ilości oprogramowania i sprzętu generują znaczne oszczędności.

4.     Skalowalne rozwiązanie. Nieważne, czy zatrudniasz jednego pracownika, dziesięciu, czy tysiąc. Jako zintegrowane i łatwo dostępne rozwiązanie, SASE umożliwia błyskawiczne wdrożenie usług bezpieczeństwa w środowiskach wielu chmur, niezależnie od skali.

5.     Gwarancję najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Jako rozwiązanie najnowszej generacji SASE polega wyłącznie na najbardziej zaawansowanych funkcjach bezpieczeństwa. W ramach jednej subskrypcji otrzymujesz dostęp do rozwiązań stworzonych specjalnie z myślą o nowoczesnych, hybrydowych środowiskach biznesowych oraz mobilnych użytkownikach korzystających z szeregu aplikacji w chmurze. 

Zdaniem Gartnera do 2024 roku aż 40% przedsiębiorstw opracuje strategię wdrożenia SASE, by zapewnić bezpieczeństwo swoim danym i użytkownikom. 

Wg raportuThe Future of Network Security Is in the Cloud

 Pamiętaj, cyberprzestępcy nie będą na Ciebie czekać. Decydując się na wdrożenie technologii przyszłości, masz szansę wyprzedzić ich o krok i zapewnić bezpieczeństwo swojej firmie.

Wdrażaj SASE za pomocą zintegrowanej platformy Cisco SecureX

Dodano przez:

A może newsletter?
A może newsletter?

Zapisz się do Newslettera!

Zero spamu, tylko wartościowe treści!

Wpisując adres e-mail i klikając „Zapisz mnie”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie Newslettera. Zgodę tę możesz cofnąć w dowolnym momencie.