Bezpieczne korzystanie z poczty elektronicznej. Upewnij się, że Twoje wiadomości e-mail są bezpieczne. E-mail to jedna z najpopularniejszych form komunikacji służbowej, a zarazem ulubiony obszar działania cyberprzestępców.

Bezpieczeństwo poczty e-mail

Bezpieczeństwo poczty e-mail – czyli co?

Istnieje wiele cyberzagrożeń wykorzystujących pocztę elektroniczną. Należą do nich m.in. spamphishingoprogramowanie ransomware, czy socjotechnika. Oprócz wykorzystania poczty elektronicznej do przesyłania zainfekowanych załączników, czy niebezpiecznych odnośników, hakerzy mogą dążyć do przejęcia kontroli nad pocztą Twoich pracowników. Mają wówczas możliwość spamowania skrzynek innych odbiorców, usuwania i nadawania dostępu do usług, czy uzyskania dostępu do cennych informacji, podszywając się pod właściciela przejętego konta.

Bezpieczeństwo e-mail odnosi się do wielu rozwiązań. Zapobiegają one powyższym atakom oraz zwiększają bezpieczeństwo poczty e-mail w Twoim przedsiębiorstwie.

Bezpieczeństwo poczty e-mail
Ransomware

Globalne straty w wyniku ataków w 2018 wyniosły $45 miliardów 

źródło

Email
ATAKI NA BIZNESOWĄ POCZTĘ E-MAIL (BEC)

 W 2018 wygenerowały straty na poziomie $12,5 miliarda

Phishing
Phishing

Odpowiedzialny jest za 90% naruszeń danych

źródło

Rodzaje zabezpieczeń poczty e-mail

Od kodów-zdrapek po czytniki linii papilarnych, istnieje wiele rozwiązań uwierzytelniania dwupoziomowego. Możesz je wdrożyć w swojej firmie, aby uszczelnić dostęp do kluczowych danych i systemów. Do najpopularniejszych należą:

Zaawansowana ochrona przed phishingiem

Aby skutecznie się bronić, sam filtr antyspamowy nie wystarczy.

Kompleksowe, zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa poczty elektronicznej oferują zintegrowaną ochronę na wielu poziomach. Korzystają z najnowszych osiągnięć technologicznych, takich jak uczenie maszynowe czy telemetria.

Narzędzia te nieustannie monitorują pocztę elektroniczną w całej firmie, na bieżąco aktualizując informacje o potencjalnych zagrożeniach, aby zapewnić Ci najwyższy poziom ochrony.

Dzięki połączeniu funkcji takich jak anti-malware, filtr antyspamowy, analiza URL w czasie rzeczywistym, czy filtrowanie na podstawie reputacji nadawcy, rozwiązania te chronią Cię przed zagrożeniami takimi jak:

  • Zmasowany atak spamu, który może sparaliżować działalność Twojej firmy na wiele godzin.
  • Ataki targetowane, wymierzone w konkretnego odbiorcę, np. główną księgową, czy osobę decyzyjną.
  • Złośliwe oprogramowanie ukryte w załącznikach czy odnośnikach w treści maila.

Bezpieczeństwo domeny firmowej

Wiele przedsiębiorstw inwestuje spore środki w ochronę sieci czy baz danych. Nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo domeny firmowej.

Tymczasem jej przejęcie przez hakerów (na przykład z wykorzystaniem metody man-in-the-middle) może prowadzić do poważnych strat finansowych i naruszenia dobrej reputacji przedsiębiorstwa.

Uzyskanie dostępu do Twojej strony internetowej przez nieupoważnione osoby pozwala im na dowolne zarządzanie jej treścią. Możliwe jest też przejęcie danych, a nawet zainfekowanie urządzeń Twoich klientów i pracowników złośliwym oprogramowaniem.

Nowoczesne rozwiązania ochrony domen wykorzystują między innymi mechanizm DMARC. Potwierdza on tożsamość nadawców wiadomości e-mail w Twojej domenie, minimalizując ryzyko podszycia się hakera pod Twoją firmę. Funkcja ta ułatwia również Twoim pracownikom weryfikację otrzymanych e-maili pod kątem zaufanego nadawcy.

Bezpieczeństwo poczty Office 365 i G-suite

Wiele firm korzysta z rozwiązań Office 365 lub G-suite (Gmail). Korzystają one z niewyszukanych narzędzi bezpieczeństwa takich jak filtr antyspamowy, czy ochrona haseł.

Jednak biorąc pod uwagę, że poczta e-mail wykorzystywana jest w 9 na 10 prób cyberataków przepuszczanych na przedsiębiorstwa, te podstawowe środki bezpieczeństwa nie są w stanie zagwarantować wysokiego stopnia ochrony.

Z pomocą przychodzą rozwiązania wykorzystujące aktualizowane na bieżąco ogromne bazy danych o cyberzagrożeniach. Oparte są one o narzędzia threat intelligence, gromadzące, przetwarzające i analizujące dane o zagrożeniach z różnych źródeł, połączone z ciągłym monitoringiem odnośników i załączników, jakie trafiają do Twojej sieci poprzez wiadomości e-mail.

Takie połączenie pozwala na:

  • Ochronę przed najnowszymi rodzajami zagrożeń.
  • Działanie proaktywne – przewidywanie możliwych zagrożeń zanim pojawią się w sieci.
  • Błyskawiczne usuwanie podejrzanych plików i wiadomości.

[Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa poczty Office 365 i Gmail]

Bezpieczeństwo poczty e-mail

Co jeszcze możesz zrobić?

Oprócz instalacji powyższych rozwiązań do skutecznej walki z zagrożeniami związanymi z pocztą e-mail, warto wdrożyć w swojej firmie najlepsze praktyki dotyczące jej bezpieczeństwa:

  • Wprowadzenie polityki bezpiecznych haseł i regularnej zmiany haseł.
  • Szyfrowanie wiadomości, aby chronić ich treść oraz zawarte w nich załączniki.
  • Ograniczenie przesyłania poufnych informacji drogą mailową.
  • Stosowanie filtrów antyspamowych.
  • Korzystanie z VPN-a poza siecią firmową.
  • Unikanie korzystania z sieci publicznych.

Chroń swoich pracowników przed zagrożeniami związanymi z pocztą e-mail.

Blokuj próby ataków na Twoją sieć przez pocztę elektroniczną. Zwiększ bezpieczeństwo poczty office 365 i gmail.
NAPISZ DO NAS, A MY POMOŻEMY CI BEZPIECZNIEJ KORZYSTAĆ Z POCZTY ELEKTRONICZNEJ.

Dodano przez:

A może newsletter?
A może newsletter?

Zapisz się do Newslettera!

Zero spamu, tylko wartościowe treści!

Wpisując adres e-mail i klikając „Zapisz mnie”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie Newslettera. Zgodę tę możesz cofnąć w dowolnym momencie.