Automatyzacja, platformy SaaS, uczenie maszynowe –przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z tych innowacji, by zmniejszać koszty, optymalizować procesy i pracować wydajniej, a co za tym idzie – więcej zarabiać. Postępująca cyfryzacja i modernizacja technologiczna napędzają zapotrzebowanie na specjalistów od spraw bezpieczeństwa IT. Jak ich znaleźć w obliczu olbrzymiej przepaści pomiędzy liczbą wakatów a podażą pracy cyberekspertów?
Cyberspecjaliści – dlaczego brakuje ekspertów?
Jeszcze przed pandemią zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa IT znacznie przewyższało liczbę wykwalifikowanych pracowników. Dynamiczny rozwój pracy zdalnej oraz galopująca cyfryzacja, jakich doświadczyliśmy w ostatnich latach, przełożyły się na rosnącą liczbę cyberataków. W tym kontekście rola specjalistów cybersecurity staje się coraz bardziej kluczowa dla prywatnych i publicznych organizacji.
Co ciekawe, przedsiębiorcy oferują zespołom bezpieczeństwa bardzo korzystne warunki płacowe. Dodatkowo od kandydatów nie wymaga się też dużego doświadczenia – najczęściej poszukiwani są pracownicy ze stażem do 3 lat. Dlaczego więc tak trudno znaleźć pracowników?
Wysoka konkurencyjność
Problem nie dotyczy wyłącznie Polski – zagraniczne firmy także zmagają się z brakiem wykwalifikowanych specjalistów. Zazwyczaj są one w stanie przebić ofertę rodzimych przedsiębiorstw, przyciągając kandydatów z naszego kraju atrakcyjnym wynagrodzeniem. W efekcie na polskim rynku pracy pozostaje mniej potencjalnych pracowników.
Małe zainteresowanie karierą w cyberbezpieczeństwie
Choć na wynagrodzenie i warunki pracy w branży cyberbezpieczeństwa nie można narzekać, studia w tym obszarze cieszą się stosunkowo małą popularnością. Bezpieczeństwo systemów IT to nadal w miarę nowa, słabo „rozreklamowana” ścieżka kariery. Wybierając kierunek studiów, absolwenci liceów często po prostu nie wiedzą o jej istnieniu.
Nieadekwatny program nauczania
Cyberbezpieczeństwo to dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Podążanie za najnowszymi technologiami, metodologiami i narzędziami wymaga nieustannego śledzenia trendów oraz ciągłej aktualizacji wiedzy. Tymczasem wiele uczelni czy organizacji certyfikujących nie nadąża za rozwojem innowacji. Przekazują studentom wiedzę, która w momencie wkroczenia na rynek pracy okazuje się nieprzydatna. Dodatkowo często jest to wiedza czysto teoretyczna, nieadekwatna w konfrontacji z realnymi zagrożeniami.
Cyberspecjaliści – co robić, gdy brakuje eskepertów?
Przedsiębiorcy próbują radzić sobie z poszukiwaniem ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa na różne sposoby. Najczęściej wybierają jedną z następujących opcji:
Przekwalifikowanie istniejących pracowników
Ta metoda ma swoje zalety, jak na przykład kontynuowanie współpracy z zaufanym pracownikiem. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że praca w cyberbezpieczeństwie wymaga ogromnej wiedzy domenowej, zdolności analitycznych i innych umiejętności, także miękkich. Dlatego przygotowanie pracownika do tego zadania wiąże się z długotrwałym i kosztownym szkoleniem. Nie wszystkie firmy mogą sobie pozwolić na taką inwestycję czasu i pieniędzy.
Zlecenie poszukiwań rekruterom
Innym sposobem jest poszukiwanie ekspertów przez agencje rekrutacyjne. Jednak jest to nie lada wyzwanie. Nawet doświadczony rekruter specjalizujący się w pozyskiwaniu pracowników do zespołów IT pozostaje bezradny w obliczu dysproporcji pomiędzy popytem na specjalistów a liczbą kandydatów dostępnych na rynku pracy. Znalezienie i zatrudnienie odpowiedniej osoby do zespołu bezpieczeństwa IT może potrwać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Co zrobić, kiedy nie masz tyle czasu?
Skorzystanie z usług wsparcia technicznego
Kolejnym wyjściem jest skorzystanie z usług zewnętrznych fachowców. To rozwiązanie, które nie wymaga przeprowadzania czasochłonnej rekrutacji ani kosztownych szkoleń. Pozwala niemal natychmiast znaleźć specjalistę, który wesprze Twoją firmę w doraźnych zadaniach, takich jak kompleksowe wdrożenie systemu bezpieczeństwa czy integracja narzędzi ochrony.
W tej opcji korzystasz z wiedzy i doświadczenia osób, które na co dzień zajmują się kwestiami bezpieczeństwa IT. Dzięki ciągłej pracy w branży oraz regularnym szkoleniom są one na bieżąco z najnowszymi technologiami i narzędziami, co przekłada się na wysoką jakość świadczonych przez nie usług, a w rezultacie – na bezpieczeństwo Twojej firmy.