Zazwyczaj nie wpuszczamy do swojego domu każdego, kto ma na to ochotę. Dlaczego zatem tak wiele firm pozwala intruzom buszować po swojej sieci? Wystarczy, że ktoś połączy się z telefonu z Twoim Wi-Fi albo podepnie laptop do gniazdka sieciowego, a skutki takiego działania – nawet jeśli nie było zamierzone – mogą być tragiczne.

Na szczęście istnieje proste rozwiązanie, które pozwala skutecznie kontrolować, kto i kiedy ma dostęp do Twoich zasobów. Poznaj kontrolę dostępu do sieci – system NAC.

NAC – Kontrola dostępu do sieci korporacyjnej

Co to jest NAC (Network Access Control)?

NAC (Network Access Control) to system kontroli dostępu do sieci korporacyjnej. Zapewnia pełny wgląd we wszystkie urządzenia i użytkowników korzystających z Twoich zasobów sieciowych – zarówno fizycznych, jak i wirtualnych.

System NAC egzekwuje stosowanie polityki bezpieczeństwa przez urządzenia próbujące otrzymać dostęp do Twoich sieci bezprzewodowych, przewodowych i VPN, blokując je w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

Jak działa Network Access Control?

Systemy NAC nastawione są przede wszystkim na przeciwdziałanie incydentom bezpieczeństwa. By odpowiednio wcześnie identyfikować i eliminować zagrożenia, korzystają z szeregu zaawansowanych funkcji:

  • Realizacja polityki bezpieczeństwa. System wymusza stosowanie polityki bezpieczeństwa obowiązującej w Twojej organizacji.
  • Kompleksowe uwierzytelnianie i autoryzacja. NAC pomaga określić wymagania, jakie musi spełnić użytkownik lub urządzenie, by uzyskać dostęp do sieci.
  • Nieustanny monitoring dostępu. Rozwiązanie na bieżąco wykrywa urządzenia podpięte do Twojej sieci i sprawdza ich zgodność z polityką bezpieczeństwa.
  • Profilowanie urządzeń. System identyfikuje również każde z podłączonych urządzeń według jego typu, systemu operacyjnego oraz producenta.
  • Błyskawiczna eliminacja zagrożeń. W razie stwierdzenia potencjalnych problemów z urządzeniem, NAC natychmiast blokuje jego dostęp do Twojej sieci.
  • Proaktywna eliminacja zagrożeń. Kontrola dostępu do sieci ustala stan bezpieczeństwa urządzeń końcowych i podejmuje adekwatne działania.
  • Kontrola dostępu gości. Rozwiązanie umożliwia proste zarządzanie urządzeniami gości oraz bezpieczne przydzielanie zewnętrznym użytkownikom dostępu do sieci.
  • Prosta integracja z innymi rozwiązaniami. NAC korzysta z protokołów RESTful API, by współpracować z innymi systemami bezpieczeństwa i bazami danych.

System NAC – Twoje korzyści

100% KONTROLI NAD SIECIĄ

Używając rozwiązania NAC, wiesz dokładnie, kto ma dostęp do Twojej sieci, z jakich urządzeń oraz na jakich warunkach może z niej korzystać.

100% WIDOCZNOŚCI

NAC działa non stop, na bieżąco wykrywając urządzenia w Twojej sieci. Dzięki temu możesz namierzyć i zidentyfikować każde z nich.

100% ZGODNOŚCI Z PRZEPISAMI

Dzięki ścisłej kontroli działań użytkowników sieci rozwiązanie NAC pomaga zapewnić poziom ochrony danych zgodny z obowiązującymi przepisami.

Kiedy warto wdrożyć kontrolę dostępu do sieci NAC?

We współczesnym przedsiębiorstwie istnieje wiele scenariuszy, w których warto skorzystać z kompleksowej ochrony sieci, jaką gwarantują systemy Network Access Control.

Własne urządzenia pracowników (BYOD)

Model BYOD, w którym pracownicy korzystają z prywatnego sprzętu do celów służbowych, przyjął się w polskich firmach już na dobre. Jednak zarówno praca zdalna, jak i dopuszczenie możliwości korzystania przez pracowników z własnych urządzeń wymagają zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. 

W rezultacie systemy NAC dostosowane do modelu BYOD pozwalają skutecznie zabezpieczyć urządzenia pracowników przed podłączeniem ich do sieci korporacyjnej. 
-> Zabezpiecz urządzenia pracowników

Dostęp dla partnerów, gości i dostawców

Nie tylko pracownicy korzystają z sieci korporacyjnej w związku z tym bywa, że dostęp otrzymują także klienci, partnerzy czy inni goście. Każde takie podłączenie do sieci przez osobę z zewnątrz korzystającą z nieznanego urządzenia, w wyniku czego mogą zdarzyć się poważne problemy i ataki na Twoją sieć, aplikacje oraz dane. 

Poprzez nadanie odpowiednich praw dostępu dla gości rozwiązania NAC pozwalają zapewnić pełen wgląd w działania wszystkich użytkowników bez narażania bezpieczeństwa.
-> Zapewnij bezpieczny dostęp dla gości

Ochrona danych osobowych

Przepisy nakładają na przedsiębiorstwa szereg obowiązków związanych z ochroną danych osobowych. Jednak, chociaż firmy przywiązują coraz większą wagę do bezpiecznego przechowywania informacji, często zapominają o monitorowaniu i blokowaniu niepożądanego ruchu. A przecież każde nieautoryzowane wejście do Twojej sieci może sprawić, że dane osobowe klientów czy kontrahentów dostaną się w niepowołane ręce.

Ułatwiając kontrolę nad dostępem do sieci komputerowych, systemy NAC pomagają przedsiębiorstwom zapewnić skuteczną, a zarazem zgodną z przepisami ochronę danych wrażliwych.
-> Chroń dane wrażliwe zgodnie z przepisami

Poznaj Cisco ISE – system NAC nowej generacji

Korzystasz z modelu pracy hybrydowej lub zdalnej? Zależy Ci na skutecznej ochronie danych wrażliwych? Zdarza się, że z Twojej sieci korzystają goście, freelancerzy czy praktykanci? W takim wypadku z pewnością warto rozważyć rozwiązanie NAC nowej generacji od Cisco.

Cisco Identity Services Engine wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, by jeszcze szybciej i sprawniej wykrywać potencjalne zagrożenia w Twojej sieci i powiadamiać Cię o nich, zanim będzie za późno.

W rezultacie rozwiązanie daje Ci całkowitą kontrolę nad urządzeniami i użytkownikami Twoich sieci LAN, WAN i VPN. Zintegrowany panel administracyjny umożliwia proste zarządzanie dostępami zgodnie z Twoją polityką bezpieczeństwa podczas gdy samoobsługowy portal do rejestracji gości i urządzeń zdalnych pozwala śledzić wszystkie podłączone punkty końcowe, niezależnie do kogo należą.

Sprawdź, jakie problemy rozwiązuje Cisco ISE i w rezultacie pozbądź się intruzów ze swojej sieci!

Poznaj rozwiązanie Cisco ISE

Dodano przez:

A może newsletter?
A może newsletter?

Zapisz się do Newslettera!

Zero spamu, tylko wartościowe treści!

Wpisując adres e-mail i klikając „Zapisz mnie”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie Newslettera. Zgodę tę możesz cofnąć w dowolnym momencie.