Wiesz, że większość maili w Twojej skrzynce to bzdury? Ponad połowa wiadomości, jakie każdego dnia trafiają do Twojej skrzynki to wiadomości-śmieci. Chociaż zagrożenie płynące ze spamu jest stosunkowo niewielkie, niechciane wiadomości pożerają Twój czas, obciążają serwery i mogą zawierać niedozwolone lub niebezpieczne linki czy załączniki.

Spam

Czym jest spam?

Spam to niechciane i niepożądane wiadomości mailowe wysyłane automatycznie do tysięcy lub nawet milionów adresatów, głównie w celach promocyjnych. Wszelkie reklamy środków na potencję, informacje o wygranych loteriach, zawiadomienia o bogatych krewnych w Kongu – to spam.

Jak sie pozbyć spamu

Czy spam jest niebezpieczny?

Choć spam z reguły nie jest tak niebezpieczny jak zaawansowany phishing, wiadomości-śmieci bywają bardzo uciążliwe. Zdarza się też, że hakerzy wykorzystują go do rozsyłania wirusów komputerowych czy wyłudzania informacji. Należy się zatem przed nim chronić.

Rodzaje spamu

Spam niejedno ma imię. Poznaj najpopularniejsze rodzaje niechcianych wiadomości.

Spam reklamowy

to wszelkiego rodzaju reklamy, oferty, czy newslettery, na otrzymywanie których nie wyraziłeś zgody. Są one z reguły uciążliwe, ale stosunkowo niegroźne.

Informacje o wygranej

trudno w to uwierzyć, ale tego rodzaju spam bywa bardzo skuteczny. Odnosi się on do wszelkich e-maili informujących o wygranej w konkursie czy loterii i zawierających prośbę o natychmiastowe potwierdzenie danych w celu otrzymania nagrody. Jedno kliknięcie przenosi Cię na zainfekowaną stronę.

Spoofing

spoofing to metoda często mylnie utożsamiana z phishingiem, polegająca na podrobieniu wyglądu i treści maila tak, aby sprawiać wrażenie bezpiecznej wiadomości. O ile phishing opiera się przede wszystkim na podszywaniu się pod banki czy strony rządowe i dąży do wyłudzenia hasła lub danych logowania, maile spoofingowe „udają” wiadomości od różnych nadawców, a oprócz przechwycenia danych mogą również infekować Twoje urządzenia, instalując na nich złośliwe oprogramowanie.

Ostrzeżenie o wirusach

ten rodzaj spamu może być szczególnie niebezpieczny. Chodzi tu o wiadomości ostrzegające przed wirusami lub informujące, że Twój system został zainfekowany. Często w treści oferują one szybki skan antywirusowy lub pobranie krytycznej aktualizacji. W rzeczywistości zawarte w nich linki ściągają malware na Twoje urządzenie lub przekierowują Cię na niebezpieczną stronę.

Wyłudzenia

na pewno kiedyś otrzymałeś podobną wiadomość – nagle okazuje się, że w Ghanie czeka na Ciebie spadek, który otrzymasz po uiszczeniu niewielkiej opłaty. Bywa też, że zrozpaczony nadawca pisze o swoim tragicznym położeniu i liczy na Twoje dobre serce i szczodrość. Zdarza się również, że hakerzy wykorzystują metodę podobną do sposobu „na wnuczka”, informując odbiorcę o wypadku członka rodziny i prosząc o natychmiastową pomoc finansową.

Jak pozbyć się spamu?

Za rozsyłaniem spamu często stoją botnety, dlatego ciężko jest zidentyfikować nadawcę niechcianych wiadomości. Najprostszą metodą walki jest filtr antyspamowy, który ma jednak swoje minusy.

Zdarzyło Ci się kiedyś nie zauważyć jakiejś pilnej wiadomości, bo wylądowała w spamie? No właśnie. Wynika to z niedoskonałości niektórych filtrów, które klasyfikują bezpieczne e-maile jako zagrożenie.

Aby zapewnić najwyższą jakość bezpieczeństwa Twojej firmie i uchronić się przed spamem, warto zadbać o rozwiązanie wysokiej klasy połączone z wielowarstwową ochroną sieci. Zadziała ono kompleksowo, maksymalnie redukując ilość spamu i oszczędzając Twój cenny czas.

Dodano przez:

A może newsletter?
A może newsletter?

Zapisz się do Newslettera!

Zero spamu, tylko wartościowe treści!

Wpisując adres e-mail i klikając „Zapisz mnie”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie Newslettera. Zgodę tę możesz cofnąć w dowolnym momencie.